Češi, Moravané a Mohykáni

08.09.2018 (09:43) - aktualizovno: 08.09.2018 (09:48)
Suchdol nad Odrou (okres Nový Jičín) - Ve dnech 21.–23. září 2018 se uskuteční v Suchdole n.O. setkání, kde se v sérii přednášek zveřejní a zhodnotí nové
poznatky o lidech, kteří na počátku 18. století emigrovali pro víru otců z naší země, konkrétně ze severní Moravy, aby v zahraničí obnovili Jednotu bratrskou a po té se vydali na misijní cesty, které ovlivnily mnoho zemí ve světě a staly se dodnes součástí jejich národní historie.

Moravian Historicko–vlastivědná společnost v Suchdole nad Odrou připravuje pro tyto dny zajímavý program, který je možné si přečíst na jejich stránkách www.moravian.cz.

Pořádající organizace akce jsou Moravian historicko–vlastivědná společnost a spolupořadateli Městys Suchdol nad Odrou, Státní okresní archív v Novém Jičíně, Muzeum Novojičínska, Johannes-Mathesius-Gesellschaft Landschaftsrat der Heimatlandschaft Kuhländchen (Česko-německý fond budoucnosti) a Prof. Dr.Brossmann.

Nad konferencí převzalo záštitu několik známých osobností, včetně hejtmana Moravskoslezského kraje prof. Ing. Ivo Vondráka, CSc.

Nejzajímavějším však je určitě pan Alan Russel - náčelník Skeregou (Mohykánů) ze státu Connecticut, USA. Právě tento kmen vděčí za svoji záchranu lidem z naší země, v prvé řadě Davidu Zeisbergerovi a jeho spolupracovníkům, kteří se v 18. století během válek na území dnešních Spojených států postavili na stranu indiánů a mnohé z nich zachránili.

O tom vypráví i dokumentární film Apoštol indiánů, který byl již několikráte vysílán Českou televizí.
Fotografie v článku je použita z tohoto filmu.

Autor: pet
 
:: reklama
:: reklama
 
tvrtek 30. bezna 2023
svtek m Arnot a ztra Kvido
 
TIP: Vyberte si region (okresn msto) i zvolte rubriku zprv, pop. oboj a ulote do oblbench. Nastaven URL adresa funguje jako filtr pro Vmi zvolen vbr zprv.