Opravdu minimální mzda chrání proti chudobě?

07.07.2015 (09:24)
FOTO: Martin Prokop
FOTO: Martin Prokop
Nový Jičín - Minimální mzda je kontroverzním tématem, kolem kterého se točí mnoho politických i mediálních sporů. Stojí zde proti sobě názory. Jedna strana sporu tvrdí, že minimální mzda je zásahem do efektivního fungování pracovního trhu a může vést k neúnosnému zatěžování zaměstnavatelů a nezaměstnanosti. Druhá potom, že minimální mzda je nezbytným ochranným prvkem moderní společnosti, která má ochraňovat zaměstnance před vykořisťováním pracovního trhu a má mu nabídnout důstojnou mzdu.

Co by vlastně minimální mzda měla dělat? Podle Ministerstva práce a sociálních věcí by především měla ochránit zaměstnance před chudobou a umožnit mu hradit své základní životní potřeby, přiměřenou spotřebu a sociální kontakty. Minimální mzda má také motivovat občany k tomu, aby si hledali práci a nespoléhali se na sociální dávky. Pro zaměstnavatele pak minimální mzda má znamenat rovné podmínky mzdové konkurence a ochranu firmy před cenovým dumpingem.

Česká republika má jednu z nejnižších minimálních mezd v Evropské unii - za námi je pouze Litva, Rumunsko a Bulharsko. Lze argumentovat tím, že ne všechny státy EU minimální mzdu mají. Tam, kde tento institut chybí (země Skandinávie, Itálie, Švýcarsko) nicméně existují kolektivně vyjednané smlouvy, které stanovují minimální výši platu pro jednotlivé sektory. Letošní studie OECD poukázala na alarmující skutečnost, že český rodič-samoživitel by musel pracovat 80 hodin týdně, aby se dostal nad hranici chudoby. To je například oproti Německu s necelými třiceti hodinami opravdu zásadní rozdíl.

Otázky ohledně toho, jestli minimální mzda skutečně chrání své příjemce před chudobou, si dnes neklade ani Ministerstvo práce a sociálních věcí, ani odbory, které by pracovníky měly zastupovat a jednat v jejich zájmu. Lidé, kteří minimální mzdu pobírají, jsou téměř neviditelní - nerozpoznáme je na ulici, ve firmách zastávají okrajové pozice, a nezřídka se za svou situaci stydí.

Není potom divu, že v médiích mohou zaznívat tvrzení o lidech, kteří nemají zaměstnavatelům co nabídnout a můžou si za to sami, nebo že přece všichni chceme zvýšení mzdy. Hlavní pozornost pak získávají protiargumenty podnikatelů a firem, v jejichž zájmu je platit svým zaměstnancům co nejméně. O lidech, kteří nejsou jen ekonomické veličiny, se nedozvídáme téměř nic.

Tuto nerovnou situaci chceme pomoct měnit. Chceme, aby minimální mzda opravdu plnila svou funkci, kterou garantuje vláda České republiky - chránila pracující před chudobou. Prvním krokem je zdokumentovat, jak se lidem s minimální mzdou doopravdy žije, a obrátit na tento problém pozornost. Na Masarykově univerzitě proto v současnosti sbíráme rozhovory s lidmi, kteří minimální mzdu pobírají.

Máte ve svém okolí někoho, kdo minimální mzdu pobírá, nebo v minulosti pobíral? Rádi bychom s ní(m) udělali anonymní rozhovor. Pokud ano, prosím ozvěte se na email 273213@mail.muni.cz nebo na telefonní číslo 777 022 670.
Autor: tl
 
:: reklama
:: reklama
 

:: Zprávy

Suchdol nad Odrou (okres Nový Jičín) - Češi, Moravané a Mohykáni

 

:: Kultura

Suchdol nad Odrou (okres Nový Jičín) - David Zeisberger - apoštol indiánů a nejen to ...

 
tvrtek 30. bezna 2023
svtek m Arnot a ztra Kvido
 
TIP: Vyberte si region (okresn msto) i zvolte rubriku zprv, pop. oboj a ulote do oblbench. Nastaven URL adresa funguje jako filtr pro Vmi zvolen vbr zprv.